Kolonie letnie – samodzielność i frajda

30, kwi, 2022

Kolonie letnie – samodzielność i frajda

Wielkimi krokami zbliżają się wakacje, a za tym idące rozważania jak zorganizować ten czas dla dzieci. Pierwsze pomysły to wspólne rodzinne wyjazdy, wyjazd dzieci do dziadków lub kuzynów, organizowanie zajęć w domu. Jednak bardzo często obowiązki zawodowe rodziców stają na przeszkodzie zorganizowania dzieciom prawidłowo czasu, który poświęcą na odpoczynek po długim roku szkolnym. Naprzeciw temu problemowi wychodzi tzw. wypoczynek zorganizowany tj. kolonie letnie, obozy, biwaki.

Decyzja dotycząca wyjazdu

Podejmując decyzję czy wysłać dziecko na kolonię lub obóz nie możemy zapomnieć o rozmowie z dzieckiem na temat jego chęci i planów a także ewentualnych obaw związanych z wyjazdem. Powinniśmy wziąć pod uwagę kilka czynników tj. czy dziecko jest już na tyle samodzielne, czy już spędzało czas poza domem, jak zachowuje się w grupie rówieśniczej itd. Wiek w tym zakresie nie ma wielkiego znaczenia, bo zdarzy się 6-cio latek, który rewelacyjnie poradzi sobie bez rodziców, ale są też 12-latkowie, dla których wciąż jest to trudne. Zatem jeśli Wasze dziecko kategorycznie odmawia wyjazdu – nie zmuszajcie go do tego. Wysłanie dziecka na taki wyjazd tylko zniechęci go do korzystania z atrakcji, które zostały przygotowane przez organizatora. Jeśli natomiast dziecko się zastanawia lub, jeszcze lepiej, chciałoby wyjechać – pozwólcie mu wybrać wyjazd, który dla niego będzie interesujący.

Wyjazd a bezpieczeństwo

Każdy z rodziców bez względu na wiek dzieci chce i wymaga by wyjazd, w którym bierze ono udział był bezpieczny. Na co zwracać uwagę wybierając daną kolonię lub obóz? Przede wszystkim na organizatora! Po pierwsze czy ma on doświadczenie w przeprowadzaniu tego typu wyjazdów. Po drugie (w przypadku firm) czy ma wpis do rejestru organizatorów lub (w przypadku organizacji pozarządowych) wymagane zapisy w swoim statucie. Po trzecie czy dany obóz lub kolonia zostały zgłoszone do Kuratorium Oświaty. Należałoby też dopytać o ubezpieczenia dla uczestników – co też jest obowiązkiem organizatora. Warto też dopytać kto będzie sprawował opiekę nad dziećmi tj. o wychowawców i o kierownika wypoczynku.

Jedziemy! – zalety wyjazdów

Rodzice często żartują, że największą zaletą wyjazdu jest to, że odpoczną od dzieci. Jednak w dzień wyjazdu często okazuje się, że to oni bardziej stresują się wyjazdem swoich podopiecznych aniżeli sami koloniści. I słusznie, bo korzyści z wyjazdu jakie uzyskują są ogromne.

Dobrze dobrana kolonia lub obóz sprawi, że dzieciaki mają okazję rozwijać swoje pasje i zainteresowania. Należy jednak pamiętać, że wyjazd wakacyjny to przede wszystkim czas, w którym dzieci w sposób mniej lub bardziej aktywny wypoczną po całym roku szkolnym – wszak od tego są wakacje.

Dla większości z wyjeżdżających będzie to też okazja do poznania nowych miejsc i nowych znajomych, a kto wie może nawet przyjaciół. Kolonie to specyficzna atmosfera sprzyjająca zawieraniu z kultur, językowo, gastronomicznie, architektonicznie czy też poprzez sztukę. Dobrze przygotowany program, wycieczka to zawsze ubogaca doświadczenie dzieci i młodzieży.

Wyjazdy na kolonie to jednak jeszcze coś często niedocenianego przez rodziców. To ogromne usamodzielnienie się uczestników. Koloniści tworzą nowe społeczeństwo kolonijne, funkcjonują w nim, zgodnie z harmonogramem, pilnują czystości w swoich pokojach, na stołówce, samodzielnie przygotowują się do każdego nowego dnia. Te działania ogromnie rozwijają i przygotowują do dorosłego życia. Szczególnie wśród młodszych dzieci rozłąka z rodzicami, domem wzbudza silne emocje, które niejednokrotnie mogą trwać nawet parę dni. Tutaj bardzo istotna jest współpraca dziecka jak i rodziców z kadrą pedagogiczną, która opiekuje sięi grupami. Zawsze potrzeba czasu by uczestnik przyzwyczaił się do nowych okoliczności – my dorośli potrzebujemy czasu, a co dopiero dzieciaki.

Czy warto? Jasne!

Wyjazdy wakacyjne to dla dzieci wspaniała przygoda, to doświadczenia, wspomnienia i przyjaźnie na całe życie. Dobrze dobrany wyjazd tj. temat, atrakcje, miejsce jak i organizator to klucz do tego by rodzice mieli poczucie, że jest to dobrze i bezpiecznie spędzony czas dla ich dzieci, a dzieci z całą pewnością docenią, że rodzice mieli do nich zaufanie i wysłali ich na najlepsze dni ich wakacji.