Czym jest kolonia?

21, wrz, 2020

Wydawałoby się, że to proste pytanie. W świetle przepisów powiedzielibyśmy, że jest to wypoczynek zorganizowany w trakcie wakacji i trwający min. 4 dni, odbywający się poza miejscem zamieszkania uczestników, czyli kolonistów.
Sprawa jest jednak bardziej skomplikowana, niż by się mogło wydawać, szczególnie gdy spojrzymy na kolonię od strony organizatora i od strony przepisów dot. wypoczynku zorganizowanego.

Do zorganizowania wypoczynku jakim jest kolonia letnia potrzebna jest cała masa logistyczno-organizacyjnej akcji. Co składa się na te działania?
– Organizacja zakwaterowania i wyżywienia w miejscu, w którym organizowany jest wypoczynek,
– Organizacja transportu z miejsca zamieszkania do miejsca realizacji kolonii,
– Rekrutacja uczestników, w tym dopilnowanie całej masy dokumentacji z tym związanej,
– Zatrudnienie Kierownika oraz wychowawców wypoczynku, często opieki medycznej a jeśli kolonia jest ukierunkowana tematycznie niejednokrotnie również instruktorów do przeprowadzenia poszczególnych zajęć (tj. ratowników WORP, przewodników górskich, animatorów, instruktorów/trenerów tematu itd.),
– Zgłoszenie wypoczynku do Kuratorium Oświaty,
– Przygotowanie Programu realizacji wypoczynku,
– Zakup materiałów i środków do realizacji kolonii,
– Wykupienie ubezpieczenia dla uczestników i kadry wypoczynku.

To w telegraficznym skrócie w przypadku, gdy wszystko idzie po myśli organizatora. Choć może wygląda to niewinnie – działania rozpoczynające przygotowania do organizacji kolonii letniej najczęściej rozpoczynają się już we wrześniu/październiku roku poprzedzającego wypoczynek. 
W opracowaniu działań trzeba jeszcze wziąć pod uwagę przepisy dot. realizacji Programu z MEN, ponieważ to właśnie Ministerstwo Edukacji Narodowej nadzoruję działania wypoczynków. Często dochodzą do tego kwestie grantów na organizację wypoczynku oraz wszelkich innych spraw księgowych.

Dla osób nie związanych z organizacją wypoczynku – czyli myślę tu o rodzicach, dzieciach uczestników, czy też tzw. przeciętnego kowalskiego te zagadnienia są kompletnie nie zauważalne. Nawet rodzic – otrzymuje kartę, wpłaca pieniądze i nie widzi całej sfery organizatorskiej. A tu naprawdę tych działań jest wiele. Mało tego – po kolonii są one kontynuowane. Rozliczenia, wypłaty, zebranie faktur i rachunków, podsumowania i promocja. Patrząc tak logistycznie to jest to ogrom działań, które potem w te 8, 10, 14 czy nawet 21 dni są realizowane.
Ten artykuł to takie wprowadzenie do dalszych spraw związanych z wypoczynkiem zorganizowanym. W dalszych treściach będą to badania jakie udało się przeprowadzić, które dotyczą właśnie wypoczynku.